Magyarország–Törökország Tippmix
- Pontos végeredmény: 2–1 Magyarországnak – (Szorzó ~8.00)
- Mindkét csapat szerez gólt: IGEN – (Szorzó ~1.90)
- Kombi tipp: Magyarország győz + Mindkét csapat szerez gólt (GG) – (Szorzó ~4.00)
👉 Nézd meg a legfrissebb szorzókat ide kattintva
Formaidőzítés és legutóbbi eredmények
A magyar válogatott remekül zárta a 2023-as évet az Európa-bajnoki selejtezők során, csoportelsőként kvalifikálta magát a 2024-es Eb-re. A tornán viszont már elmaradt a bravúr: a csoportkörben búcsúztak, ami némileg megtörte a lendületet. Az azt követő Nemzetek Ligája A-divíziós csoportban hullámzó teljesítményt nyújtottak – mindössze egy győzelem, három döntetlen és két vereség jött össze a hat meccsen. Ez a formahanyatlás vezetett oda, hogy osztályozót kell vívniuk az élvonalbeli tagság megőrzéséért. Az elmúlt nyolc tétmeccsből mindössze egyet tudott megnyerni Magyarország, ami jelzi, hogy Marco Rossi csapatának formája visszaesett az egy évvel korábbi csúcsokhoz képest. Ugyanakkor hazai pályán továbbra is veszélyesek: 2022-ben például emlékezetes győzelmet arattak Anglia felett, és több nagycsapat dolgát megnehezítették a Puskás Arénában.
A török válogatott ezzel szemben stabilan teljesített a B-divízióban. A 2024-es Eb-selejtezőkön is meggyőzően szerepeltek, csoportelsőként jutottak ki, majd a kontinenstornán a nyolcaddöntőig meneteltek. Az új szövetségi kapitány, Vincenzo Montella irányításával a csapatuk magabiztosnak tűnik: a legutóbbi 10 mérkőzésükből csupán kétszer szenvedtek vereséget. A Nemzetek Ligája B-ligás csoportjukban 3 győzelem, 2 döntetlen és 1 vereség volt a mérlegük, ami a második helyre volt elég – innen jutottak az osztályozóra. Fontos kiemelni, hogy idegenben is masszív teljesítményt nyújtanak: a legutóbbi idegenbeli tétmeccseiken – az Eb-n és a NL-ben – rendre szereztek pontot vagy gólt. Összességében Törökország kifejezetten jó formában várja a magyarok elleni párharc visszavágóját.
Sérülések és hiányzók a keretben
A magyar csapat sajnos megtizedelve várja a mérkőzést. Marco Rossi szövetségi kapitánynak több alapemberét is nélkülöznie kell. A kapuban Gulácsi Péter ugyan hosszú sérülése után már kerettag, de továbbra sincs 100%-os állapotban, így várhatóan Dibusz Dénes védi ismét a magyar kaput. A védelemben hiányozhat a rutinos Szalai Attila, aki kisebb sérüléssel bajlódik – az első meccsen nem is lépett pályára. A középpályán komoly érvágás Schäfer András kiesése: a berlini légiós gólt szerzett az első mérkőzésen, ám sárga lapos eltiltás miatt a visszavágót ki kell hagynia. Rajta kívül a bal oldali szárnyvédő, Nagy Zsolt is eltiltott, ráadásul mindketten megsérültek Isztambulban, így duplán nem bevethetők. Tovább nehezíti Rossi dolgát, hogy sérülés miatt már az első meccsre sem utazhatott el a támadósor egyik kreatív motorja, Sallai Roland, illetve a védekező középpályás Callum Styles sem. Szintén kimaradt a keretből Dárdai Bence fiatal kora ellenére, mivel nem épült fel időben. A cserepadon beálló fiatalok (Kata Mihály, Csoboth Kevin, Szabó Levente) mind kényszerűen kerültek szerephez a párharc első felvonásán, ami jelzi a keret mélységét érintő gondokat. A visszavágóra Rossi valószínűleg behívta a maradék tartalékokat is, de a kulcsemberek pótlása így is komoly fejtörést okoz.
A török oldalon Montella helyzete valamivel kedvezőbb, de náluk is akadnak problémák. A legnagyobb hiányzó a csapat első számú középcsatára, Enes Ünal, aki egy korábbi sérüléséből lábadozik, így nem áll rendelkezésre – hiánya miatt a támadósorban fiatalok kaptak lehetőséget. Az isztambuli meccsen kezdőként pályára lépő Yilmaz (nem összetévesztendő a visszavonult Burak Yilmazzal) sérülés miatt már a szünetben lehúzódott, szerepét egy kevésbé rutinos csatár vette át. A védelemben a 27. percben le kellett cserélni Kaan Ayhant, ami azt jelzi, hogy ő sincs rendben – a visszavágón kérdéses a játéka. Montella azonban bő keretre támaszkodhat: a török válogatott keretében olyan tapasztalt játékosok is ott vannak, mint Caglar Söyüncü és Merih Demiral a védelemben, vagy épp Cengiz Ünder a támadószekcióban, bár egyikük sem lépett pályára az odavágón. Valószínűleg taktikai okokból, illetve formai megfontolásokból mellőzte őket a kapitány. Kisebb sérülések ellenére Hakan Çalhanoğlu és Orkun Kökcü is bevethető állapotban van, így a középpályán Törökország továbbra is erős lesz. Összességében elmondható, hogy míg a magyar keret kulcsemberekben szegényesebb lesz a visszavágón, a törökök inkább a bőség zavarával küzdenek és Montella variálhat a kezdőn anélkül, hogy jelentősen gyengülne a csapat.
Kulcsjátékosok, akire érdemes figyelni
A magyarok részéről egyértelműen Szoboszlai Dominik a vezéregyéniség. A Liverpool középpályása csapatkapitányként igyekszik majd hátára venni a válogatottat. Kreativitása, pontrúgásai és távoli lövései életveszélyesek lehetnek – kulcsfontosságú, hogy jó napot fogjon ki. Mellette a védelem oszlopa Willi Orbán, aki a lipcsei hátvéd sorait rendezheti és a török támadók megállításában játszik vezető szerepet. Orbán fejjátéka a támadó pontrúgásoknál is fegyvertény lehet. A védelemben még fiatal Kerkez Milos hatékony játéka lehet sorsdöntő: a bal oldali wingback lendületes felfutásaival és beadásaival a támadásokat is segíti, de védekezésben is helyt kell állnia a gyors török szélsőkkel szemben. Dibusz Dénes kapusnak a várható török kontráknál kell majd bravúrokat bemutatnia – az első meccsen három kaput eltaláló lövésből három gól született a hálójában, így bizonyára motivált lesz javítani. A támadósorban Varga Barnabás lehet ismét a középcsatár; az NB I gólkirálya ugyan Isztambulban kihagyott egy-két ígéretes lehetőséget (egy ziccert eltékozolt a meccs elején), de ő készítette elő Schäfer gólját is. Ha most higgadtabb lesz a kapu előtt, akár döntő faktor lehet. Mellettük érdemes figyelni Gazdag Dániel játékára, aki várhatóan kezdőként kap majd szerepet a középpályán Schäfer hiányában – a Philadelphia Union légiósa gólerős és jól érkezik második hullámban a tizenhatoson belülre. A kispadról beszállva Csoboth Kevin vagy Németh András gyorsasága okozhat meglepetést a fáradó török védelemnek a második félidőben.
A török csapatnak is megvannak a maga sztárjai. A középpályán Hakan Çalhanoğlu a karmester: az Internazionale játékosa rutinjával, passzaival irányítja a játékot, és távoli lövésekből, szabadrúgásokból is bármikor betalálhat. Mellette a fiatal Orkun Kökcü dinamikus box-to-box középpályásként tűnik ki – nem véletlen, hogy a Benfica szerződtette. Kökcü az első meccsen már a 9. percben bevette a magyar kaput egy pontos lövéssel, jelezve, hogy nem remeg meg a lába éles helyzetben sem. A támadószéleken Kerem Aktürkoğlu az egyik legveszélyesebb ember: a Galatasaray villámgyors szélsője Isztambulban is parádézott, lőtt egy gólt és adott egy gólpasszt is a második félidőben azon a bizonyos ötperces török roham során. Rá nagyon oda kell figyelnie a magyar védelemnek, mert egy az egyben könnyen megverheti emberét. A túloldalon a Juventus tinédzser tehetsége, Kenan Yıldız is kezdő volt az odavágón – bár gólt nem szerzett, mozgékonyságával és kreativitásával zavart okozott. Kérdés, Montella továbbra is bizalmat szavaz-e neki a visszavágón, vagy inkább egy tapasztaltabb támadó (pl. Cengiz Ünder vagy a csereként gólt szerző Irfan Kahveci) kerül a helyére. A védelemben Çağlar Söyüncü lehet kulcs, ha pályára lép: a Leicester City volt hátvédje magabiztosan irányíthatja hátul a társakat és levegőben is erős, ami a magyarok beadásai ellen jól jöhet. Uğurcan Çakir kapusnak is lehet szerepe – a Trabzonspor hálóőre várhatóan több magyar lövéssel néz majd szembe Budapesten, mint tette azt hazai pályán, de ő már többször bizonyította, hogy képes bravúrokra a gólvonalon.
Statisztikai összevetés és az első meccs tanulságai
Bár a törökök 3–1-re nyerték az első összecsapást, a mérkőzés statisztikái szorosabb küzdelmet mutattak. A magyar válogatott meglepő módon több kapura lövést jegyzett Isztambulban, mint ellenfele (összesen 15 lövésből 6 találta el a kaput, szemben a törökök 10 lövéséből 3-mal). A helyzetkihasználásban azonban óriási volt a kontraszt: Törökország három kaput eltaláló lövéséből mindhárom góllá érett, míg a magyarok 6 próbálkozásából csak egy – Schäfer András gólja – talált utat a hálóba. Ez azt mutatja, hogy a török védelem ugyan meg-megingott, de a kapusuk és a szerencse is velük volt, míg a magyar oldalon a befejezéseknél hiányzott a precizitás és talán a fortuna is. Labdabirtoklásban a hazai pálya minden előnyét kihasználva a törökök domináltak, kb. 60-40% arányban uralták a játéket. Montella csapata türelmesen járatta a labdát, kereste a réseket a magyar védelmen, amely az első félidő nagy részében stabilan állt a lábán. A második játékrészre azonban a statisztikák is eltolódtak: a törökök fölénye nőtt, amit gólokban is realizáltak a 69. és 73. percben lőtt találatokkal. A védekezési mutatók közül kiemelendő, hogy a magyar csapat rengeteg szerelést és blokkot mutatott be az első órában, de végül elfáradtak: a meccs végére a törökök 4 szögletet is kiharcoltak (a mieink 3 szögletével szemben), és több veszélyes beadást sikerült kialakítaniuk. A párharc első felvonásának tanulsága, hogy a magyar válogatottnak több folyamatos, jó minőségű támadást kell vezetnie és jobb hatékonysággal befejeznie az akciókat, mert a török védelem megbünteti a kihagyott helyzeteket. Ugyanakkor a statisztikák alapján Magyarország nem volt esélytelen: megvoltak a lehetőségek a gólszerzésre, ami bizakodásra ad okot a visszavágó előtt, különösen hazai környezetben.
Várható taktikai felállások Magyarország–Törökország mérkőzésen
A visszavágón a taktikát nagyban befolyásolja a 3–1-es török előny. Magyarország várhatóan rohamokkal kezdi a mérkőzést, hiszen legalább kétgólos győzelem kell az A-ligás tagság kiharcolásához. Marco Rossi aligha tér el alapfilozófiájától, a háromvédős rendszer továbbra is valószínű (3–4–2–1-es felállásban). Azonban a kényszerű változások miatt módosulhat a kezdő: a kapuban Dibusz marad, a védelemben Fiola és Orbán mellé bekerülhet Lang Ádám vagy Baráth Botond, ha Rossi négyvédős rendszert merne húzni, de inkább arra számíthatunk, hogy a harmadik védő a fiatal Dárdai Márton lesz ismét. A szárnyvédő pozíciókban az egyik oldalon Kerkez kezd biztosan, a másikon pedig Bolla Bendegúz vagy esetleg Nego Loic kaphat szerepet Nagy Zsolt hiányában. A középpálya tengelyében Kleinheisler László vagy Gazdag Dániel kerülhet be Schäfer pozíciójára Nikitscher Máté mellé – utóbbi az első meccsen kezdett és meglepően bátran játszott. Gazdag beállítása offenzívebb felfogást jelentene, míg Kleinheisler stabilabb védekezést. Rossi lehet, hogy kockáztatnia kell, így nem lenne meglepő Gazdag a kezdőben. Szoboszlai Dominik mozgására külön figyelmet szentelnek majd: valószínűleg szabadabb szerepkörben, a támadóközéppályás pozícióban irányítja majd a játékot, akár a jobb szélről indulva befelé. Elől Varga Barnabás centerjátéka adott, mellé vagy mögé azonban szükség lehet még egy támadóra a gólszerzés reményében – lehetséges, hogy Rossi kicsit változtat a formáción és Csoboth Kevint vagy Vancsa Zalánt beilleszti a támadósorba már kezdettől fogva, egy 3–4–1–2-szerű felállásban, ahol Szoboszlai támogatja a két csatárt. A magyarok tehát egy támadó szellemű, letámadásra és gyors kombinációkra építő játékkal próbálhatják meglepni ellenfelüket, tudva, hogy nincs vesztenivalójuk. Ugyanakkor ügyelniük kell arra, hogy ne legyenek túlságosan kinyílva hátul, mert egy kapott gól végzetes lehet az összesítés szempontjából.
Törökország ezzel szemben komfortosabb helyzetből várja a találkozót, és Montella alighanem óvatos, kontrákra építő taktikát választ idegenben. Az odavágón bevált 4–2–3–1-es hadrendet folytathatják. A védelem tengelyében a sérüléssel bajlódó Ayhan helyett bekerülhet Söyüncü, aki Demirallal vagy a bizalmat kapott Akaydinnal alkothat párost. A széleken Mert Müldür és Eren Elmali kezdhetnek, bár Montella esetleg fontolóra veheti egy ötvédős rendszer alkalmazását is az előny védelme érdekében – ebben az esetben akár három középső védővel és két szárnyvédővel is felállhatnak, de ez tőle szokatlan lenne. Valószínűbb, hogy maradnak a négyes védővonalnál, két védekezőbb felfogású középpályással. A dupla szűrő szerepét Hakan Çalhanoğlu és Orkun Kökcü látták el az első meccsen, de Montella dönthet úgy, hogy valamelyikőjüket kiveszi a mélységi szerepkörből és inkább egy klasszikus védekező középpályást (pl. Okay Yokuşlu) állít be a stabilitás kedvéért. Ugyanakkor a török kapitány sem akarhatja teljesen átengedni a területet: várhatóan azt kérheti játékosaitól, hogy sokat tartsák a labdát már a meccs elejétől, ezzel is törve a magyarok lendületét. A támadó középső trióban Kerem Aktürkoğlu biztos pont a bal szélen, a középen irányítóként szerepeltethetik Kahvecit is, aki remekül szállt be csereként a múltkor (gólt lőtt). A jobb oldalon akár Cengiz Ünder is feltűnhet, ha Montella tapasztalatot akar a pályán tartani, de maradhat a fiatal Aydın Yılmaz is, aki ugyan kevésbé volt látványos az első mérkőzésen, de sokat futott és lekötötte a védők figyelmét. Éknek nagy kérdés, kit állítanak: az első meccsen nem igazán klasszikus befejező csatárral játszottak a törökök. Lehetséges, hogy most egy fizikailag erősebb csatár, például Halil Dervişoğlu vagy akár a veterán Cenk Tosun kap lehetőséget a labdák megtartására és leosztására elöl, de Montella folytathatja a mobilis, gyors támadók használatát is, bízva abban, hogy egy kontrából meg tudják lőni azt az idegenbeli gólt, ami lezárhatja a párharcot. Összességében a törökök taktikája a visszahúzódó védekezés és a gyors ellentámadások kombinációja lehet, tudva, hogy a magyaroknak kell kezdeményezni.
Hazai pálya előnye és a történelmi múlt
Budapesten telt ház, 65 ezer szurkoló várja a csapatokat – a magyar válogatott 1001. hivatalos mérkőzésén fantasztikus hangulat lesz a Puskás Arénában. A hazai pálya egyértelműen a magyarok malmára hajthatja a vizet: Rossi fiai a közelmúltban többször bizonyították, hogy a magyar közönség támogatásával képesek felülmúlni önmagukat. Emlékezetes, hogy a 2020-as Nemzetek Ligája-sorozatban zárt kapuk mögött is sikerült legyőzniük a törököket, most pedig a szurkolók belehajszolhatják őket egy hasonló bravúrba. A Puskás Arénában a nagycsapatoknak sem könnyű: legutóbb a vb-ezüstérmes Franciaország is csak döntetlent ért el itt (2021-ben), Anglia pedig súlyos vereségbe szaladt bele (4–0) 2022 nyarán. A magyar válogatott játékosai rendre kiemelik, mennyit jelent számukra a szurkolás; Szoboszlai Dominik a mérkőzés előtt úgy nyilatkozott: „Remélem, mi is úgy várjuk őket itthon, hogy örök életre megemlegessék”, utalva arra, hogy pokoli hangulatot és harcias játékot szeretnének a törökök emlékezetébe vésni. Ez a fajta elszántság a közönséggel párosulva akár két vállra fektetheti a vendégeket.
Ami a két válogatott egymás elleni történelmi mérlegét illeti, meglepően kiegyenlített. Az összes eddigi találkozót tekintve a magyaroknak van egy hajszálnyi előnyük: 9 mérkőzésből 4 magyar győzelem, 3 török siker és 2 döntetlen született. Ráadásul a törökök az idei első meccsig 17 és fél éven át nem tudták legyőzni Magyarországot. Legutóbb 2007-ben egy barátságos meccsen nyertek ellenünk, azóta a tétmeccseken a magyar válogatott rendszerint jó eredményt ért el. Ide tartozik a 2012-es vb-selejtező, amikor Egervári Sándor csapata 3–1-re verte Törökországot Budapesten, valamint a már emlegetett 2020-as NL-találkozók, ahol odahaza 2–0-ra, idegenben 1–0-ra győzött Magyarország. Ezek az emlékek önbizalmat adhatnak a magyar játékosoknak, hogy igenis lehet keresnivalójuk a törökök ellen, még ha most kétgólos hátrányból is indulnak. A túloldalon viszont biztosan motiváló tényező a vendégek számára, hogy végre sikerült megtörniük ezt a negatív sorozatot a napokban Isztambulban. Most abban bíznak, hogy a történelem helyett a jelen tendenciái folytatódnak, és ismét ők jönnek ki győztesen. Törökország idegenbeli mérlege vegyes a magyarok ellen: korábban Budapesten még nem nyertek tétmeccsen, így most ezen is változtatnának. A történelmi múlt tehát inkább a magyaroknak kedvez, de a statisztikák mit sem érnek a pályán – mindkét fél tisztában van vele, hogy a jelenlegi erőviszonyok és pillanatnyi forma dönt majd.
Szakértői vélemények és Magyarország–Törökország Tippmix tippek
A mérkőzés előtt a legtöbb szakértő egyetért abban, hogy a továbbjutás kiharcolása a magyar csapat számára rendkívül nehéz feladat. A nemzetközi sajtó és a fogadóirodák egyaránt a török válogatottat látják esélyesebbnek az A-ligás tagság megszerzésére, hiszen kétgólos előnyből, kevesebb hiányzóval vághatnak neki a visszavágónak. A bukmékerek például 1.20 körüli szorzót kínálnak arra, hogy Törökország kivívja a továbbjutást, míg Magyarország továbbjutási esélye jócskán 5.00 feletti oddsot kapott – vagyis papíron csodaszámba menne a fordítás. Ugyanakkor hangsúlyozzák: egy mérkőzésen bármi megtörténhet, és a magyar válogatott már többször okozott meglepetést az elmúlt években. A magyar szakértők azt emelik ki, hogy a csapatnak bátran, felszabadultan kell játszania, hiszen veszítenivaló nélkül lép pályára. Egervári Sándor egykori szövetségi kapitány szerint „ha az első félidőben sikerül vezetést szerezni, akkor minden lehetséges”, míg mások, például Hajdú B. István kommentátor arra hívta fel a figyelmet, hogy „jobb játékra és némi szerencsére is szükség lesz a visszavágón”. A magyar stáb bízik benne, hogy az első meccsen látott gólveszély most gólokban is megmutatkozik majd. Dibusz Dénes a sajtónak nyilatkozva elmondta, érezte a csapatban a potenciált: „volt annyi helyzetünk kint is, hogy bízhassunk a párharc megfordításában”. Ez azt mutatja, hogy a játékosok sem adták fel, sőt motiváltak a visszavágóra. Rossi kapitány kijelentette: „Nehéz dolgunk lesz otthon, de amíg én vagyok a kispadon, nem adjuk fel” – az olasz mester harcos mentalitása átragadhat a csapatra is. Szoboszlai Dominik szintén optimistán, ugyanakkor realistán nyilatkozott: tudja, hogy két góllal nyerni egy erős török csapat ellen nem könnyű, de hazai pályán bárkit képesnek tartanak legyőzni, és szeretnék bizonyítani, hogy az A-ligában a helyük.
A török oldalon Montella és a szakértők óvatosságra intenek. Hiába a 3–1-es előny, tudják, hogy egy korai magyar gól esetén megfordulhat a meccs hangulata. Montella úgy fogalmazott a török médiában: „nem engedhetünk ki, 90 percen át koncentrálnunk kell, mintha 0–0-ról indulna a párharc”. A török szakértők arra számítanak, hogy a válogatottjuk kontrajátékban ismét eredményes lehet, hiszen a magyarok kockáztatni fognak és fel fogják adni a területet hátul. Ugyanakkor hozzáteszik: a budapesti atmoszféra, a magyarok elszántsága jelentős faktor, ezért Törökországnak a legjobb formáját kell hoznia, ha el akarja kerülni a kellemetlen meglepetést. Néhány török elemző 50-50%-ra teszi a meccs kimenetelét (a győztest illetően), de majdnem mindenki biztos benne, hogy Törökország tovább fog jutni, még ha esetleg szoros vereséget is szenved Budapesten.
Összegzés: Minden adott tehát egy izgalmas, fordulatos mérkőzéshez. A várakozások szerint a magyar csapat nekiront majd a törököknek, hiszen kell a gól, míg a vendégek kontráik révén veszélyeztetnek. Ez a forgatókönyv valószínűvé teszi, hogy mindkét csapat szerez gólt a találkozón – a magyarok támadó felfogása gólt érhet, de a védelmük sebezhetőségét a török kontrák kihasználhatják. A hazai közönség támogatásával Magyarország esélyes lehet megnyerni a mérkőzést, még ha a továbbjutás nagy falatnak tűnik is. A motiváció és a nemzeti büszkeség hajtja majd Szoboszlaiékat, hogy legalább győzelemmel hálálják meg a szurkolók támogatását az utolsó hazai meccsükön ebben a sorozatban. A törökök persze nem adják olcsón a bőrüket, de talán beérik egy szűk vereséggel is, ha az összesítésben továbbjutást ér – Montella is valószínűleg a biztonságot helyezi előtérbe a visszavágón. Mindezek alapján reális esély mutatkozik egy 2–1-es magyar győzelemre, ami ugyan összesítésben nem lenne elég a csodához, de presztízs szempontjából fontos siker lenne. Ez a pontos végeredmény tipp magas oddsszal kecsegtet, és a látottak alapján egyáltalán nem elképzelhetetlen. A magyarok hazai pályán jellemzően betalálnak, de a török válogatott is elég erős ahhoz, hogy legalább egy gólt szerezzen, így a Magyarország győz + GG (mindkét csapat gólt szerez) kombináció is logikus választás lehet a fogadók számára. Összefoglalva: a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a magyar válogatott mindent beleadva kiharcol egy szoros győzelmet, gólváltással tarkított mérkőzésen, de a török csapat összesítésben megtartja előnyét. A pályán azonban bármi megtörténhet – éppen ezért várjuk feszülten a kezdő sípszót és a futball egyik legszebb arcát, a hősies felzárkózási kísérletet egy erős ellenféllel szemben. A szurkolók biztosan felejthetetlen estére készülhetnek a Puskás Arénában.